Wracasz z emigracji i chcesz sprowadzić pojazd, który kupiłeś za granicą? Sprowadzasz auto na handel lub dla siebie? Sprawdź, kiedy i jakie ubezpieczenie musisz wykupić.
Kiedy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie?
Ubezpieczenia samochodów zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej oraz: Andory, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Serbii honorowane są na terenie Polski na podstawie Porozumienia Wielostronnego. Sprowadzając pojazd, lub wjeżdżając na teren Polski autem z tych krajów, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego ubezpieczenia.
W przypadku pojazdów z innych krajów potrzebujesz wykupić Zieloną Kartę lub OC graniczne.
Kiedy potrzebujesz Zielonej Karty?
Zielona Karta to rodzaj ubezpieczenia OC, które musisz posiadać, gdy pojazd wjeżdża na teren Polski z: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Turcji, Ukrainy, Iranu, Izraela, Maroka lub Tunezji. Jest ona potwierdzeniem, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.
Część zakładów ubezpieczeń oferuje Zieloną Kartę gratis do standardowego ubezpieczenia OC.
Kiedy musisz kupić OC graniczne i przed czym Cię chroni?
Jeśli chcesz sprowadzić samochód spoza wymienionych wcześniej krajów, czyli głównie spoza Europy, musisz zapewnić mu obowiązkową ochronę ubezpieczeniową, wykupując OC graniczne. Ponieważ jest to ubezpieczenie, które musisz kupić w Polsce, poświęcamy mu więcej miejsca.
OC graniczne to ubezpieczenie, które nie różni się swoim zakresem od standardowego OC. Chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi w momencie spowodowania wypadku lub kolizji na terenie Polski.
Jeśli nie zdążysz wyrobić Zielonej Karty przed wjazdem do Polski musisz wykupić OC graniczne.
Musisz wykupić OC graniczne również wtedy, kiedy OC z krajów Unii Europejskiej, Andory, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Serbii skończy Ci się podczas pobytu w Polsce a nie będziesz mieć nowego OC pojazdu.
Okres ważności OC granicznego?
OC graniczne zawiera się na 30 dni. Przyjęto, iż jest to okres, który powinien wystarczyć właścicielowi na zarejestrowanie auta w polskim urzędzie rejestracyjnym i wykup standardowego OC.
OC graniczne nie odnawia się automatycznie tak jak w przypadku standardowego OC. Dopuszcza się zakup kolejnego ubezpieczenia granicznego, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Można to zrobić, jeśli doszło do wygaśnięcia poprzedniego OC granicznego lub Zielonej Karty. Jednak jego zakup może okazać się kompletnie nieopłacalny.
Atrakcyjne OC graniczne
OC graniczne możesz kupić na granicy u Agenta Ubezpieczeniowego. Możesz to zrobić również wcześniej, zanim auto dotrze do Polski. Wcześniejszy zakup da Ci możliwość porównania ofert kilku ubezpieczycieli. Czy warto to zrobić wcześniej? Warto, ponieważ różnice w cenie mogą być tak samo znaczące, jak różnice w cenie zwykłego OC u różnych ubezpieczycieli.
OC graniczne możesz także kupić wcześniej, również z późniejszą datą rozpoczęcia ubezpieczenia. Jeśli wiesz, kiedy będziesz wjeżdżać do Polski, lub jaka np. będzie data przypłynięcia promu, którym transportujesz samochód, to początek polisy można właśnie ustalić na ten dzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko wybierzesz atrakcyjną polisę. Dodatkowo nie będziesz zajmować się gorączkowym poszukiwaniem Agenta Ubezpieczeniowego w ostatniej chwili.
Co z pojazdem na handel?
Z pojazdem na handel sprawa może wyglądać inaczej. Możesz nie kupować OC granicznego czy Zielonej Karty, ale warunek jest taki, że pojazd przewozisz na lawecie. Minusem tego rozwiązania jest to, że takim pojazdem nie możesz się nigdzie poruszać.
Kary za brak ubezpieczenia
OC graniczne czy Zielona Karta, to ubezpieczenia obowiązkowe. Poruszanie się sprowadzonym do Polski pojazdem bez ważnego ubezpieczenia, może kosztować Cię o wiele drożej niż jego zakup.