Jesteśmy tu, by Ci pomóc

Czym jest system Bezpośredniej Likwidacji Szkód?

Ostatnia aktualizacja: 5 listopada 2016
Czym jest system Bezpośredniej Likwidacji Szkód?

Twój samochód został uszkodzony podczas kolizji? Nie byłeś sprawcą? Interesuje Cię, w jaki sposób ułatwić sobie życie w likwidacji takiej szkody? Duże udogodnienie przynosi system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). W ramach BLS poszkodowany kierowca może zwrócić się o wypłatę odszkodowania lub naprawę pojazdu do ubezpieczyciela, u którego sam wykupił OC.

 Na czym polegają udogodnienia BLS?

Przed wprowadzeniem systemu, kierowca, który był poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, musiał kontaktować się z ubezpieczycielem, u którego ubezpieczenie OC miał wykupione sprawca zdarzenia. Oznaczało to, że szkoda była likwidowana przez firmę ubezpieczeniową, z którą poszkodowany kierowca mógł nie mieć żadnego związku. Niejednokrotnie szkody te były likwidowane w opinii poszkodowanych w sposób niesatysfakcjonujący. 

W ramach systemu BLS to ubezpieczyciel poszkodowanego, po zgłoszeniu przez niego szkody, zajmuje się ustaleniem wysokości szkody i wypłatą odszkodowania. Po wypłacie odszkodowania, bez angażowania kierowcy, następuje rozliczenie szkody pomiędzy ubezpieczycielem poszkodowanego i sprawcy.

Podsumowując, dzięki BLS, bez zbędnego angażowania czasu i energii będziesz mógł zlikwidować szkodę. Co więcej, wg ubezpieczycieli system BLS da im możliwość konkurowania o klientów jakością usług, a nie tylko ceną. Dlatego ma on przynieść również poprawę satysfakcji kierowców z samego procesu likwidacji szkód.

Kiedy nie możesz skorzystać z BLS?

 BLS będzie mógł być zastosowany przy większości zdarzeń komunikacyjnych, które mają miejsce na drogach. Wyłączenia stanowią zdarzenia:

  • do których doszło poza Polską
  • z wysokością szkody o wartości powyżej 30 tys. zł
  • w których poszkodowane zostały jakieś osoby

Nie zawsze będziesz móc z niego skorzystać również dlatego, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe działają w systemie BLS.

Ubezpieczyciele zrzeszeni w BLS to: Aviva, Axa Direct, Concordia, Compensa, Ergo Hestia, Generali, Gothaer, HDI, Liberty, PZU, Uniqa oraz Warta.

Podsumowanie

  • System BLS ma zapewnić ułatwienie w likwidacji szkód komunikacyjnych oraz zwiększyć jakość tego procesu
  • W systemie tym poszkodowany w kolizji może zwrócić się do swojego ubezpieczyciela z wnioskiem o likwidację szkody (a nie do ubezpieczyciela sprawcy)
  • ubezpiezycieli, w ramach systemu BLS będzie można zlikwidować znaczącą większość szkód kounikacyjnych
  • Na chwilę obecną nie wszyscy ubezpieczyciele są funkcjonują w ramach BLS