Jesteśmy tu, by Ci pomóc

Jasna strona… nocy

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2017
Jasna strona… nocy

Ponad 1/4 wypadków drogowych w 2015 roku była spowodowana przez najechanie pojazdu na pieszego. Wypadki takie kończą się bardzo tragicznie. Prawie 31% wszystkich zabitych na drogach, zginęło właśnie w tym rodzaju zdarzeń. Nie trudno sobie wyobrazić, dlaczego tak się dzieje, gdy pomyślisz o tym, co mógłby zrobić Ci rozpędzony samochód.

Co widzi kierowca?

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych występuje w miesiącach, gdy szybciej zapada zmrok i występują opady. W takich warunkach pieszy widoczny jest przez kierowcę dopiero, gdy znajdzie się tuż przed samochodem. Dlatego czas na reakcję kierowcy może być zbyt mały, by uchronić przed wypadkiem. W przypadku, gdy pieszy ma odblaski, widać go z odległości ponad 100 metrów. Kierowca ma dużo czasu by zwolnić lub bezpiecznie pieszego ominąć, nawet przy większej szybkości.

Załączone filmy przedstawiają to, co widzi kierowca i ile czasu ma na reakcję. Obejrzyj je zwłaszcza, jeśli nie jesteś kierowcą.

Jak być bezpiecznym?

Gdy mieszkasz w obszarze niezabudowanym lub słabo oświetlonym nocą, noś obdlaski. Wystarczy jakikolwiek element odblaskowy. Idealna byłaby kamizelka, ale wystarczy nawet mały element odblaskowy by chronić swoje bezpieczeństwo. Coraz popularniejszym trendem jest zakładanie na rączkę plecaka, czy pasek torebki wśród kobiet, samozaciskowych opasek odblaskowych. Opaska taka nie jest elementem, który szpeciłby torebkę czy plecak, a może pomóc uratować życie właściciela. Zachęcamy do przyłączenia się do tego trendu. Pokaż innym, że jesteś osobą świadomie dbającą o swoje bezpieczeństwo. Kto wie, może inni skopiują Cię i uratujesz komuś życie?

DAJ SOBIE I KIEROWCOM CZAS NA REAKCJĘ.

Trudny do okiełznania skarb.

Wiesz, którzy piesi powodują najwięcej wypadków? Wg. statystyk policji najczęściej w 2015 r. były to dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Prawie tak samo często młodzież w wieku 15-17 lat. 

Energia dzieci, to prawdziwy żywioł. Przy jakichkolwiek aktywnościach: spacer, jazda na rowerze (nawet w dzień), które odbywają się poza lub przy ruchliwych ulicach w mieście, TWOJE DZIECKO będzie dobrze widoczne gdy założysz mu kamizelkę, opaskę lub inny element odblaskowy. Zrób to dla niego…