Jesteśmy tu, by Ci pomóc

Ocena ubezpieczycieli przez warsztaty – ranking 2016

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2017
Ocena ubezpieczycieli przez warsztaty – ranking 2016

Wybierając ubezpieczenie komunikacyjne zwracasz na pewno uwagę na jego cenę. A czy zastanawiasz się wtedy, jak będzie przebiegać naprawa Twojego auta po jego ew. uszkodzeniu w kolizji bądź wypadku? Bądź mądry przed szkodą.

Masz wpływ na jakość naprawy auta po szkodzie

Wybór firmy ubezpieczeniowej, w której kupujesz polisę komunikacyjną, to także wybór tego, jak może być naprawiane Twoje auto po ew. szkodzie. Patrząc z perspektywy ubezpieczycieli, w ich interesie jest, by koszty związane z naprawami poszkodowymi były jak najniższe. Są jednak firmy ubezpieczeniowe, w których jakość likwidacji szkód jest oceniana lepiej.

Tak jak dla lat poprzednich (2011-2015), przedstawiamy wyniki badania Złoty Zderzak za rok 2016. Złoty Zderzak, to badanie prowadzone przez Polską Izbę Motoryzacji. Ocenia ono poziom satysfakcji warsztatów samochodowych (autoryzowanych i niezależnych) ze współpracy z ubezpieczycielami przy likwidacji szkód komunikacyjnych. Współpraca ta, bezpośrednio przekłada się na to, jak naprawiane są samochody, dlatego uważamy, że każdy kto kupuje polisę komunikacyjną powinien znać opinię warsztatów.

W badaniu Złoty Zderzak 2016 warsztaty oceniały m.in.:

 • sprawność przebiegu likwidacji szkód
 • poziom kompetencji i rzetelność likwidatorów szkód komunikacyjnych w zakładach ubezpieczeń
 • liczbę skarg, odwołań i pozwów składanych do poszczególnych ubezpieczycieli
 • uznawanie kosztu za wynajem samochodu zastępczego
 • ogólną jakość współpracy między warsztatem a ubezpieczycielami

Najlepsi ubezpieczyciele według warsztatów

Najlepsza dziesiątka ubezpieczycieli w 2016 roku według warsztatów przedstawiała się następująco:

ZZ_2016Źródło: Polska Izba Motoryzacji oraz Centrum Badań Marketingowych INDICATOR

Czołówka najlepiej ocenionych firm ubezpieczeniowych to: Allianz, Ergo Hestia, PZU, Uniqua i Warta. Według przedstawicieli Polskiej Izby Motoryzacji, współpraca między ubezpieczycielami a warsztatami likwidującymi szkody komunikacyjne, nie zawsze jest pozytywna. Dlatego tym bardziej warty podkreślenia jest fakt, że firmy najlepiej ocenione w 2016 roku, to te same firmy, które także w latach wcześniejszych były oceniane najlepiej.

Szczególnie Allianz, Ergo Hestia i PZU najczęściej znajdowały się w najlepszej trójce. Więcej na ten temat możesz przeczytać w zestawieniu podsumowującym okres 2011 – 2015.

W drugiej piątce najlepiej ocenionych ubezpieczycieli za rok 2016 znalazły się: MTU, Aviva, Benefia, Compensa oraz Link4. Zaprezentowane powyżej zestawienie przedstawia także zmianę punktacji przyznanej firmom ubezpieczeniowym przez warsztaty (porównanie ocen z 2015 i 2016 roku). Patrząc na to porównanie warte odnotować, że punktacja dla ostatniej czwórki firm poprawiła się między 2015 a 2016 rokiem, dzięki czemu zmniejszyły trochę dystans w ocenach do czołowej szóstki.

Podsumowanie

 • Wybierając ubezpieczyciela masz wpływ na to jak naprawione zostanie Twoje auto po ew. szkodzie komunikacyjnej.
 • PIM regularnie bada jakość współpracy ubezpieczycieli z warsztatami przy likwidacji szkód komunikacyjnych
 • Ocenę jakości tej współpracy prezentuje badanie Złoty Zderzak.
 • W 2016 roku warsztaty najlepiej oceniły firmy: Allianz, Hestię, PZU, Avivę oraz Wartę.
 • Są to firmy oceniane najlepiej także w latach poprzednich.
 • Wpływ na likwidację szkody masz też wybierając zakres AC oraz przez to czy przy będziesz mógł skorzystać z systemu BLS.