Jesteśmy tu, by Ci pomóc

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2016
Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Masz kredyt hipoteczny w walucie? Słaby kurs złotego sprawia, że wysokość rat zaczyna Ci ciążyć? Przeczytaj jak zmniejszyć tę dolegliwość.

 Ubezpieczenie domu/mieszkania wymagane przez bank

Jeśli zapisy Twojej umowy kredytowej wymagają ubezpieczenia domu/mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych (tzw. ubezpieczenie murów), to najprawdopodobniej bank zaproponował Ci ubezpieczenie wykupione za jego pośrednictwem. Przyglądałeś się kiedyś czy możesz zoptymalizować koszt tego ubezpieczenia?

Banki umożliwiają wariant, w którym Ty samodzielnie wykupisz ubezpieczenie i dostarczysz polisę do banku. W tym wariancie masz wpływ na to jak atrakcyjnie cenowo (jak tanie) będzie to ubezpieczenie. Wystarczy, że porównasz oferty kilku towarzyst ubezpieczeniowych i będziesz mieć odpowiedź, jakie oszczędności w skali roku możesz uzyskać.

Ile można oszczędzić?

Jeśli do tej pory nie sprawdziłeś zapisów swojej umowy kredytowej i nie wiesz czy możesz wykupić ubezpieczenie murów samodzielnie, zrób to teraz.

Nasze doświadczenie pokazuje, że różnica w cenie między ubezpieczeniem oferwanym przez bank a tym, które możesz kupić samodzielnie, może wynosić nawet 300 złotych w skali roku. Gdy pomnożyć tę kwotę przez ilość lat kredytu, to robi się całkiem przyjemna oszczędność – darmowe wakacje lub kilka spłaconych rat kredytu.

Część zakładów ubezpieczeń oferuje ubezpieczenie murów na okres 3 lat. Wybór takiej polisy pozwala oszczędzić najwięcej pieniędzy i czasu. Trzyletnie polisy ubezpieczeniowe mają na ogół niższą cenę niż umowy roczne. Taki rodzaj polisy ułatwia też życie, bo wystarczy, że raz na 3 lata pójdziesz załatwić formalności w banku, zamiast poświęcać na to czas co roku.

Na ogół banki pobierają opłątę za ubezpieczenie murów w ratach miesięcznych. Dzięki temu, praktycznie w każdej chwili możesz wyszukać atrakcyjną polisę, kupić ją i zrezygnowć z ubezpiecznia oferowanego przez bank. Tak więc optymalizację swoich kosztów kredytu możesz rozpocząć praktycznie w każdej chwili.

Czy można mieć dwa ubezpieczenia domu/mieszkania?

Uezbieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych wymagane przez bank, ma chronić bank. Dlatego kupując polisę samodzielnie musisz dokonać jej cesji na bank. Ubezpieczenie to, nie chroni finansowo Ciebie przed skutkami np. włamania czy zalania – typowymi ryzykami występującymi w polisach ubezpieczeniowych nieruchomości.

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku kradzież czy zalanie stanowią realne ryzyko, rozważ wykupienie ubezpieczenia dla siebie. Oprócz standardowych wariantów ubezpieczenia nieruchomości możesz też wybrać ubezpieczenie typu All Risk. Chroni ono przed różnorodnymi, nawet trudnymi do przewidzenia, ryzykami. Oczywiście ubezpieczenia, które wykupujesz dla siebie, nie musisz już cedować na bank.

 

Podsumowanie

  • Większość banków wymaga zakupu polisy ubezpieczeniowej domu/mieszkania dla nieruchomości, którą kredytuje.
  • Banki oferują możliwość zakupu ubezpieczenia za ich pośrednictwem, ale umożliwiają też wariant, w którym Ty samodzielnie wykupisz ubezpieczenie i dostarczysz polisę do banku.
  • Ubezpieczenie kupione bezpośrednio od ubezpieczyciela jest tańsze.
  • W skali całej długości trwania kredytu, dla niektórych banków, możesz oszczędzić nawet kilka – kilkanaście tysięcy złotych.