Jesteśmy tu, by Ci pomóc

Na co zwracać uwagę ubezpieczając wyjazd na narty?

Ostatnia aktualizacja: 5 lutego 2017
Na co zwracać uwagę ubezpieczając wyjazd na narty?

Bez względu na to czy wyjeżdżasz na narty czy snowboard, wypoczywasz w kraju czy zagranicą, ubezpieczenie białego szaleństwa warto mieć w każdym przypadku. Szusowanie daje wiele frajdy i warto by tej przyjemności nie zakłócała Ci obawa, o konsekwencje potencjalnego urazu. Sprawdź na co zwracać uwagę kupując polisę na zimowy wyjazd.

To co zawsze ważne – zakres ubezpieczenia.

Jak przy każdym ubezpieczeniu, wyjeżdżając zimą w góry, polisę dobierz odpowiednio do tego co chcesz robić. Zwrot kosztów leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), oraz odpowiedzialność cywilna  (OC) w życiu prywatnym to absolutne minimum. NNW chroni Cię finansowo przed skutkami trwałych urazów, których możesz doznać oraz na wypadek śmierci. OC chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi gdy spowodujesz zdarzenie, w którym ktoś inny zostanie poszkodowany.

Wybierając OC, zwróć uwagę czy obejmuje  ono szkody wyrządzone na stoku czy tylko poza nim? Sprawdź też czy zawiera udział własny – czyli czy część kosztów leczenia osoby poszkodowanej będzie musiała zostać pokryta z Twoich pieniędzy.

Ubezpieczyć możesz też swój sprzęt sportowy i bagaż. Gdyby zostały skradzione, zniszczone lub zostałyby zagubione, możesz uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

Ze względu na kontuzyjność, jazda na nartach i snowboardzie po oznaczonych trasach często  traktowana jest przez ubezpieczycieli jako sport zimowy wysokiego ryzyka. Gdy zamierzasz spędzać czas na stoku aktywnie zakres polisy powinien być rozszerzony – o uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Jeśli potrzebujesz więcej adrenaliny, ubezpieczenie rozszerz o uprawianie sportów ekstremalnych. Takie rozszerzenie obejmie Cię ochroną także wtedy gdy jeździsz poza wyznaczonymi trasami zjazdowymi.

Ubezpieczenie wyjazdu w Polsce.

Ubezpieczenie wyjazdu w Polsce nie jest niezbędne ponieważ koszty ratownictwa i leczenia są zapewnione w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Gdyby jednak doszło do jakiegoś zdarzenia na zatłoczonym stoku, to lepiej żebyś miał NNW i OC. Warto w pakiecie mieć koszty leczenia i rehabilitacji, bo pozwoli Ci to na leczenie w prywatnych placówkach. Co ważne, ubezpieczenie białego szaleństwa w Polsce jest bardzo tanie i wynosi kilka złotych za dzień, dlatego zastanów się czy chcesz tutaj szukać oszczędności.

Ubezpieczenie wyjazdu za granicą.

Przy wyjeździe za granicę koszty leczenia i ratownictwa przedstawiają się zupełnie inaczej niż w Polsce. Gdy doznasz kontuzji na stoku koszty transportu medycznego i leczenia musisz pokryć z własnej kieszeni. W zależności od tego czy uraz będzie mniejszy (naciągnięcie, zerwanie więzadła) czy większy (poważne złamania, uraz głowy) oraz od tego jak długo będzie trwała hospitalizacja, całkowite koszty leczenia mogą wynieść od kilkuset euro nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro.

Akcja ratownicza to również droga impreza. Standardowa interwencja ratowników to koszt wielkości kilkuset euro. Jeśli do urazu dojdzie w miejscu, z którego będzie musiał Cię zabrać helikopter, koszt akcji ratunkowej wzrośnie do kilku tysięcy euro. 

Do wspomnianych kosztów dochodzi jeszcze koszt transportu do Polski. Będzie on wynosił co najmniej kilka tysięcy euro.

Patrząc na te wszystkie koszty, wniosek dotyczący odpowiedniego ubezpieczenia może być tylko jeden. Powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i mieć wykupione ubezpieczenie. Możesz oczywiście mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która na wyjeździe zagranicznym pozwoli Ci skorzystać z leczenia w publicznej placówce służby zdrowia. Jednak karta ta, nie obejmuje ratownictwa na stoku, transportu medycznego, ani powrotu do Polski.

Wyjazd dziecka na stok.

Wyjeżdżając na stok z dziećmi rozważ wykupienie ubezpieczenia Assistance. Ten rodzaj ochrony ubezpieczeniowej zapewni między innymi opiekę nad dziećmi w razie wypadku, transport członków rodziny do kraju  lub przyjazd bliskiej osoby do opieki, jeśli okres leczenia się wydłuży.

Jeśli Twoje dziecko ma wykupione ubezpieczenie szkolne, to prawdopodobnie NNW, które jest elementem  ubezpieczenia szkolnego, chroni dziecko przed  nieszczęśliwymi wypadkami także podczas ferii. Jeśli dziecko będzie zagranicą zwróć uwagę czy NNW szkolne obejmuje wyjazdy zagraniczne. Sprawdź też sumę ubezpieczenia NNW szkolnego. Jest na ogół niska. Dlatego ubezpieczenie szkolne warto tu potraktować jedynie jako ubezpieczenie dodatkowe, z którego również będziesz mógł dochodzić odszkodowania za ew. uszczerbek na zdrowiu swojej pociechy.  Pamiętaj też, że w razie wypadku odszkodowanie będzie wypłacone z każdej zawartej polisy.

Gdy zapisałeś dziecko na wyjazd zorganizowany, przyjrzyj się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia polisy, którą wykupił organizator. Może się okazać, że suma ubezpieczenia jest niska i również warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Suma ubezpieczenia.

Odnośnie sumy ubezpieczenia, krótko można powiedzieć, że powinna być odpowiednio wysoka – zwłaszcza jeśli wybierasz się na stok za granicę. Potencjalne koszty ratownictwa i leczenia będą wysokie, dlatego sumy gwarantowane w ubezpieczeniu też powinny być wysokie.

Wg. specjalistów z firmy Allianz warto, aby suma ubezpieczenia na koszty leczenia i Assistance wynosiła minimum 100 000 zł, zaś sugerowana wysokość sumy ubezpieczenia OC wynosi minimum 120 000 zł, ze względu na to, iż średnie odszkodowania wynoszą ok. 30 000 euro.

W przypadku NNW, im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie otrzymasz gdy faktycznie coś się wydarzy Tobie lub członkom rodziny.  

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania?

Ostrożnie z grzańcem i bombardino. Zanim kupisz ubezpieczenie sprawdź jakie wyłączenia zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Określają one kiedy nie otrzymasz odszkodowania. Działania pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających to wyłączenie, którego możesz spodziewać się w polisie prawie zawsze (choć są ubezpieczyciele, które nie mają tego wyłączenia). Tak więc miej na uwadze, że popularny na stoku alkohol może okazać się bardzo drogi, jeśli coś Ci się stanie a ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania.

Kolejnym wyłączeniem jest usiłowanie lub popełnienia samobójstwa albo przestępstwa, udział w bójkach. Taki zapis o przestępstwie nie musi być traktowany dosłownie jako popełnienie poważnego wykroczenia, ale zaliczane jest do niego np. niestosowanie się do oznakowania na stoku czy nieprzestrzegania ogólnych zasad poruszania się na stoku.

Inne częste wyłączenia to rażące niedbalstwo i lekkomyślność. Jako takie należy rozumieć nieodpowiedzialne zachowania, np. jazdę bez kasku.

Poza powyższymi wyłączeniami można jeszcze spotkać:

  • Wady konstrukcyjne sprzętu,
  • Stosowanie sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem,
  • Pozostawienie sprzętu narciarskiego bez nadzoru,
  • Szkody wyrządzone przez osoby małoletnie pozostawione bez opieki.

Wybierz swoją polisę tak, by zagwarantowała Ci właściwą ochronę, a potem baw się dobrze.

Życzymy udanego wypoczynku : – )